Angelus - upadły anioł zegarmistrzostwa
12 czerwca 2025

Anioł Pański

W 1891 roku, bracia Albert i Gustaw Stolz zakładają w szwajcarskim Le Locle firmę zajmującą się produkcją zegarków. W 1902 roku zegarki marki Angelus zdobywają złoty medal na Międzynarodowej wystawie w Paryżu, sukces firmy pozwala na zatrudnienie piętnastu wykwalifikowanych rzemieślników. Dwa lata później (1904 r.) bracia decydują się na produkcję własnych mechanizmów w rezultacie czego w następnym roku na Międzynarodowej Wystawie w belgijskim Liege zdobywają złoty medal. Zegarki Angelus wyposażone we własne mechanizmy odnoszą kolejne sukcesy, w 1906 r. firma zostaje wyróżniona Grand Diplome d'Honneaur w Mediolanie. W 1913 roku powstaje pierwsza reklama manufaktury, w kolejnym roku zdobywa Grand Prix na wystawie w Bernie.

W kolejnych latach prowadzone są intensywne prace nad nowymi mechanizmami, w rezultacie czego powstaje pierwszy chronograf z monopusherem, cal. 13 i 14. Rok 1926 przynosi kolejny złoty medal, tym razem na Międzynarodowej wystawie w Filadelfii ( USA). Mechanizmy Angelus otrzymują trzy certyfikaty za najdokładniejsze parametry chodu (1929 r.). Kolejny rok i kolejny sukces, Angelus rozpoczyna sprzedaż zegarków z najmniejszym mechanizmem ośmiodniowym (32 x 21 mm.), dokładność mechanizmu +/- 1 min. tydzień ! Mechanizm ten posiada potencjalną energię na 10 dni pracy, cal. 10,5 do dnia dzisiejszego pozostaje najmniejszym mechanizmem na świecie z ośmiodniową rezerwą pracy.

W 1933 roku pojawia się reklama dla zegarka z chronografem, a w 1935 r. Angelus rozpoczyna produkcję zegarków z chronografem działających na zasadzie dwóch popychaczy, cal. 13 i 15. Rok 1936, powstaje najmniejszy na świecie mechanizm z ośmiodniową rezerwą, jest to cal. SF240, stosowany w zegarkach z budzikiem, jak i bez tej funkcji. Stworzenie mechanizmu SF240, skłania do produkcji kompaktowych zegarów stołowych i podróżnych, wyposażonych w ośmiodniowy mechanizm, automatyczny kalendarz, termometr i barometr.

 

W 1940 roku, Angelus zostaje wybrany przez Węgierskie Siły Powietrzne, jako dostawca zegarków z chronografem. Z okazji 50-tej rocznicy powstania ( 1941 r.) firma przenosi produkcję do nowej fabryki na Rue Piageta w Le Locle, liczba zatrudnionych osiąga 90 osób, z tej też okazji powstaje mini zegar o nazwie „Naveo”. Rok 1942, firma wprowadza do sprzedaży pierwszy na świecie seryjny chronograf z kalendarzem.

Następne lata przynoszą kolejne innowacyjne i nowatorskie rozwiązania w świecie zegarów, w 1944 roku powstaje wodoodporny zegarek sportowy o średnicy 40 mm. Bardzo dużej jak na ówczesne czasy, w kolejnym roku (1945) powstaje zaawansowany zegar podróżny „Sixome”, wyposażony w ośmiodniowy mechanizm, automatyczny kalendarz, barometr, termometr, higrometr i kompas. Zegarek w formie rzeźby samolotu „Planete Avion” pojawia się w roku 1946.

Rok 1947, powstaje budzik „Folioluxe” jak również „Kamaluxe” zegarek wyposażony w ośmiodniowy mechanizm, pełny kalendarz, dodatkowo jest wyposażony w graficzny wskaźnik faz księżyca. W roku 1948 powstaje nowy mechanizm chronografu, SF250 z kalendarzem, wskaźnikiem faz księżyca, trzydziestominutowym wskaźnikiem chronografu. Wchodząc w lata 50 -e XX wieku, Angelus produkuje nowe zegarki wyposażone w własne automatyczne mechanizmy, wyposażone w datownik (1954 r.). Zapewne niewielu użytkowników zegarków marki Panerai wie, że mechanizm Angelus SF240 został wybrany przez Panerai w roku 1955, do nowej linii zegarków stworzonych dla włoskiej marynarki. W następnym roku powstał pierwszy na świecie zegarek wyposażony w funkcję alarmu, ze strefą czasową dla różnych miast jak też funkcją 24 -ro godzinną, zegarek „Datalarm”.

Natomiast w roku 1958, powstaje pierwszy w historii automatyki, wodoodporny repeater o nazwie „Tinkler”, w 1956 roku zbudowano zegar stołowy z obustronna tarczą, gdzie mechanizm został ukryty w podstawie zegara. 1960 rok, powstaje chronograf medyczny, monopusher, służący do pomiaru tętna i ilości oddechów. Lata siedemdziesiąte, dynamiczny rozwój elektronicznych zegarków kwarcowych, Angelus wspólnie z Dubois Depraz buduje pięciominutowy repeater, po czym zaprzestaje produkcji. W 2011 roku, Angelus zostaje wykupiony przez La Joux-Perret S. A., powstaje Angelus Turbillon, jednak marka nie odnosi większego sukcesu. Lata świetności firmy, pozostawiły nam niewiele wspaniałych zegarków, które są poszukiwane przez kolekcjonerów.


 

Bogusław Kocerba

 

sprawdź Instagram

wejdź na grupę

wyślij maila

~ Johann Wolfgang Goethe

 nie ma wartości równej wartości czasu

 

NASI PARTNERZY: